Artykuły Edukacyjne

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Masaż w boreliozie w Katowicach

Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme (łac. borreliosis, morbus Lyme) – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową

Bakterii powodujących boreliozę oraz jej odmianę nazywaną gorączką powrotną (boreliozą duru powrotnego) jest kilkadziesiąt. Należą do nich mi.in. b.burgdorferi (borelioza sensu stricte), b.afzelii, b.garinii, b.lusitaniae, b.spielmanii b.recurrentis, b.duttonii, b.japonica, b. miyumotoi, b.hermsii, b.purkeri, b.turicutue i inne. Różnią się one częstością występowania w poszczególnych strefach geograficznych, ale generalnie praktycznie każdą można spotkać w Europie i Polsce. Neuroborelioza jest natomiast często wiązana z b.garinii i b.lusitaniae. Bakterie borrelia przenikają do komórek człowieka; do limfocytów, fibroblastów i makrofagów. Atakują tkankę łączną, nerwową oraz mięśniową. Krętki uwielbiają tkankę łączną, co tłumaczy dlaczego ich ulubionym środowiskiem jest 5 następujących tkanek:

  • ścięgna i stawy (asymetryczne zajęcie dużych stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego),
  • skóra i tkanki podskórne (rozpad kolagenu i przedwczesne starzenie),
  • opony mózgowe i astrocyty (tkanka łączna mózgu), inne elementy układu nerwowego,
  • tkanka serca,
  • ciecz wodnista oka.

Udowodniono, że terapia masażem leczy wiele indywidualnych objawów choroby z Lyme, można ją uznać również za skuteczne leczenie objawów tej choroby przenoszonej przez kleszcze. Bóle nerwów i stawów, bóle głowy, ogólne obolałość – masaże są idealne w leczeniu tych dolegliwości.

Jako masażysta ważne jest, aby zrozumieć możliwe objawy choroby. Niektórzy klienci mogą cierpieć na częściowy paraliż twarzy lub drętwienie/brak czucia w różnych obszarach ciała, co utrudnia im przekazywanie informacji zwrotnej podczas masażu. Te pięć delikatnych technik masażu to najlepsze ogólne wytyczne, których należy przestrzegać podczas pracy z klientem z boreliozą:

Szwedzka wiadomość a Masaż w boreliozie w Katowicach

Wykazano, że szwedzki masaż wykonywany z lekkim lub umiarkowanym naciskiem zmniejsza objawy niepokoju, poprawia sen i zmniejsza ból. Masaż zwiększa również krążenie w całym ciele, co może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu, jednocześnie dostarczając tkankom mięśniowym więcej tlenu. Warto rozważyć masaż w boreliozie w Katowicach aby poprawić komfort swojego życia.

Masaż w boreliozie w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *