Dom Kostka Polska. Czym jest i dla kogo.
Modernizacja Domu Kostka Polska
Poniżej przybliżyliśmy zagadnienie Domu – Kostka. Podjęliśmy się tego niełatwego tematu z okazałą satysfakcją i motywacją, chcąc pokazać, że jeśli ma się odpowiednią wiedzę oraz pasję w kontekście tematu, wolno się z nim zmierzyć oraz wyjść obronną ręką.
Kostka niejedno ma imię
Jako zespół architektów z dużą wiedzą i doświadczeniem w kontekście wielu przeróżnych kwestii związanych z architekturą przez lata praktyki nie baliśmy się podjąć żadnego zamówienia. Od obiektów biurowych i usługowych, poprzez projekty budynków jednorodzinnych aż rekonstrukcję już istniejących mieszkań. Wynikiem tych działań jest stworzona przez nas domena internetowa – skonstruowana z myślą o wszystkich inwestorach, którzy stanęli jednakowo jak my kiedyś przed w istocie zawiłym zadaniem: ujarzmieniem kostki polskiej. Serdecznie zapraszamy do lektury i współpracy!
Domy typu Kostka Polska – czym tak naprawdę są i z czym wiąże się ich historia?
Tzw. domy kostka to nie prowizoryczny, jednorazowy wytwór, lecz projekty wiekowe, które pojawiały się na mapie kraju w okresie nawet 30 lat. Wszystko rozpoczęło się w istotnych dla stworzonego przez nas państwa latach 60-tych, a za koniec popularności tychże projektów wolno uznać rok 1989. Nie będzie także przesadą oznajmić, że są nie jako bliskoznacznikiem czasów PRL-u, z czym także bez wątpienia większości z nas się łączą.
Na czym opiera się osobliwość tych domów?
Osoby zaznajomione z tematem zdają sobie sprawę z tego, iż w tych czasach prawo budownicze pozwalało posiadać nie więcej, aniżeli 110 m2, powierzchni użytkowej – co jak można się domyślać nie było ilością starczającą, a to doprowadziło do różnego typu prób przechytrzenia prawa. Mowa tutaj o rozstrzygnięciach takich jak małe parterowe mieszkania pełniące oficjalne funkcję piwnic – nieoficjalnie mieszkań, czy komponowanie chlewików bądź kurników, które znowuż nieoficjalnie były garażami.
Budynki były jednocześnie niemalże o takich samych proporcjach, co przełożyło się na ich powtarzalność. Było to skutkiem akceptowalnej w tych czasach wielkości działki oraz prostej technologii budowlanej, jaką w tych czasach zarządzaliśmy. Z tego powodu stropy nie mogły mieć dobrze obszernej rozpiętości, a cała bryła budynku przybierała formę powtarzalnego sześcianu, osławionej „kostki”.
Czym jeszcze charakteryzują się domy „kostki”?
Z pewnością warto nadmienić, iż mimo tych wszelkich ograniczeń widoczne było jak na tacy dążenie właścicieli mieszkań w domu kostce szczegółów, to właśnie dzięki którym ich posiadłość była jak najbliższa metropolitarnym budowlom. Stąd różnego rodzaju tarasiki lub balkoniki z balustradami. Posiadanie takowego dodatku w swojej „kostce” było najlepszym sposobem na podkreślenie bycia „na czasie” pomimo, że same w sobie nie były to zbytnio funkcjonalne szczegóły. Krótko mówiąc, osoba świadoma rysu historycznego domów kostki ma obowiązek przede wszystkim nie zapominać o ich następujących cechach: powtarzalności, funkcjonalności i rytmie podziałów elewacji.
To tyle na ten temat – w dużym skrócie. Jeżeli kogoś interesuje jeszcze więcej interesujących rozwiązań oraz możliwości, należałoby wpaść na stronę www.kostkapolska.pl, do czego to ciepło zachęcamy.